קולה או דיאט קולה? אם צריך לבחור מבין שניהם, מי עדיף?

האם עדיף לשתות משקאות קלים עתירי סוכר, או משקאות דיאט עתירי ממתיקים מלאכותיים?

כמובן שעדיף להימנע גם ממשקאות קלים עתירי סוכר וגם ממשקאות דיאט. בשביל זה לא צריך לכתוב מאמר. אבל עד שכל הציבור ימנע ממשקאות אלו ועד שהם יעלמו ממדפי הסופרים וחנויות הנוחות של תחנות הדלק, ראוי להתייחס לשאלה: מבין השניים – מי באמת יעשה פחות נזק לגוף?
ד"ר גיל יוסף שחר (M.D)
קולה או דיאט קולה? אם צריך לבחור מבין שניהם, מי עדיף? - בתמונה פחית קולה בתוך קרח

באפריל 2017 פורסם מחקר גדול בירחון המדעי היוקרתי stroke שבדק בדיוק את השאלה הזו [1].
החוקרים עקבו במשך עשר שנים, באמצעות שאלוני תזונה מפורטים, אחר כמה אלפי אנשים.
במהלך עשר השנים הללו, האנשים מילאו שאלוני תזונה מספר פעמים.
החוקרים בדקו את הקשר בין מקרי אירועי השבץ מוחי ומקרי הדמנציה שהתפתחו בהמשך החיים, בהשוואה לצריכה של משקאות קלים ממותקים ומשקאות דיאט.

מה היו תוצאות המחקר?

נמצא קשר עוצמתי מאוד ומובהק סטטיסטית, בין צריכה של משקאות דיאט לבין הסיכון לשבץ מוחי ולדמנציה. ככל שצריכת משקאות הדיאט הייתה גדולה יותר, כך הסיכון לשבץ מוחי ולדמנציה היה גדול יותר.
כאשר השוו בין צרכני משקאות הדיאט על בסיס יומי, לבין אנשים שלא צרכו כלל משקאות דיאט – הסיכון לאירוע מוחי או לדמנציה היה כמעט פי 3 בקרב צרכני משקאות הדיאט!
באופן מפתיע, לא נמצא קשר בין צריכת משקאות קלים ממותקים בסוכר לבין הסיכון לדמנציה ואירוע מוחי (יש לציין שקשר כזה כן נמצא בעבר במחקרים גדולים אחרים).
החוקרים ניתחו את הנתונים לאחר ניטרול של גורמים העלולים להטות את התוצאות כגון: גיל הנבדקים, מין, עישון, ביצוע פעילות גופנית ואיכות התזונה באופן כללי.

התוצאות דרמטיות מאוד והפער בסיכון בקרב צרכני משקאות דיאט, לבין צרכני משקאות ממותקי סוכר היה גדול מאוד בכל קנה מידה.

האם יתכן שלא משקאות הדיאט הם האשמים, אלא משהו אחר בתזונה של אנשים שאוהבים משקאות דיאט?

ראשית, זה בהחלט יתכן. אבל סביר להניח שגם אנשים ששותים משקאות קלים ממותקים בסוכר, חיים אורח חיים לא בריא, בדומה לאורח החיים של צרכני משקאות הדיאט והרי בקרב אלו (צרכני משקאות ממותקים בסוכר), לא נמצא כל סיכון מוגדל לדמנציה או אירוע מוחי.

האם יש מגבלות למחקר?

כמובן. המגבלה הגדולה ביותר שלו, היא שמצאו גם קשר חלקי בין צריכת משקאות דיאט לבין סכרת. סכרת היא גורם סיכון מוכח וידוע לשבץ מוחי ולדמנציה.
כעת אי אפשר לדעת, האם צריכת משקאות הדיאט, היא זו שהגדילה סיכון לדמנציה ולשבץ מוחי, או שחולי סכרת נוטים לשתות יותר משקאות דיאט לעומת כלל האוכלוסיה ולא משקאות הדיאט הם האשמים, אלא מחלת הסכרת שלהם (שכבר הוכחה בעבר כמגדילה סיכון לדמנציה ולשבץ מוחי)!

החוקרים מציינים, שיש עדויות ממחקרים אחרים לכך שיש קשר ישיר בין משקאות דיאט לבין דמנציה, ללא קשר לסכרת.
מצד שני, הם מדגישים שנמצא גם קשר בין צריכת ממתיקים מלאכותיים לבין התפתחות חוסר סבילות לגלוקוז, הן בעכברים והן בבני אדם [2] (חוסר סבילות לגלוקוז מוגדר כמצב שבו רמות הסוכר גבוהות מהנורמה, אך עדיין לא בקריטריון לסכרת. מצב זה מוגדר כטרום סכרתי ולרוב, ללא שינוי הרגלי חיים, מתפתח לסכרת של ממש).
כלומר, גם אם הסכרת היא האשמה בסיכון המוגבר, יתכן והסכרת התפתחה בעקבות משקאות הדיאט, כלומר הם שוב חוזרים להיות הגורם לבעיה והסכרת היא רק המתווך.

מסקנות

 1. ממחקר גדול זה, נראה שכדאי מאוד להימנע לחלוטין ממשקאות הדיאט. התוצאות מדברות בעד עצמן. בהחלט יתכן והם לא האשמים, אלא הם רק סמן לאנשים חולים יותר, שלכן בוחרים לצרוך דווקא משקאות דיאט. אבל גם ללא הוכחה אבסולטית לקשר של סיבה ותוצאה, כדאי מאוד להימנע ממתיקים מלאכותיים.
  למחקר זה יש חשיבות ציבורית רבה. אנשים רבים משוכנעים שאם הם צורכים משקה דיאט, הם לא ניזוקים כי אין סוכר במשקה שלהם. המחקר מראה, שגם הממתיקים המלאכותיים, לא תמימים כפי שהם מציגים את עצמם…
  במחקר שפורסם ב – 2014 בעיתון המדעי המוביל Nature, נמצא שממתיקים מלאכותיים, גם אם לא מעלים את רמת הסוכר בדם ולא מוסיפים לנו קלוריות, גורמים לשיבוש בפלורת המעי, הן בעכברים והן בבני אדם [2].
  בעשור האחרון, רק מתחילים למצוא את הקשרים הענפים שיש בין פלורת מעי בריאה, לבין כמעט כל מצב בריאותי משובש, כולל סכרת, דמנציה ועוד.
  יש סיבה נוספת מדוע כדאי להימנע ממתיקים מלאכותיים – הם נותנים לנו תחושת מתיקות, אבל סוכר הרי לא הגיע לגוף. בעצם ביצענו כאן הונאה קטנה לגופנו. הוא חושב שמגיע סוכר, אבל בעצם לא מגיע כלום. הגוף לא נשאר חייב (או בעברית מדוברת – "הוא לא פראייר") ובסוף הוא קולט את ההונאה הזו.
  סביר מאוד להניח שצריכה קבועה של ממתיקים מלאכותיים, משבשת את כל מנגנוני הרעב והשובע ולבסוף תביא לעליה במשקל.
  עליה במשקל היא לכשעצמה גורם סיכון גם לסכרת, גם לדמנציה וגם לאירוע מוחי.
 2. מותר לציין שכדאי מאוד להימנע גם ממשקאות ממותקי סוכר. זה לא שהם טובים. כל כוס משקה קל ממותק מכילה בין 4-6 כפיות סוכר. סוכר בכמות כזו, בהחלט מגדיל סיכון לסכרת, השמנה, יתר לחץ דם, הפרעה בפלורת המעיים, עששת בשיניים, פונציאל לבעיות קשב וריכוז בילדים מסויימים ועוד ועוד.
  יתרה מזאת, המרת הסוכר לאנרגיה דורשת את הויטמנים מקבוצת B ומינרלים שונים.
  מכיוון שהסוכר מגיע "ערום" ללא כל ויטמינים ומינרלים (גם הסוכר החום וסוכר הקנים האורגני!), הגוף נאלץ להשתמש במאגרי הויטמינים והמינרלים שלו שאגורים במחסנים. כלומר, לא רק שצריכת סוכר לא מגדילה את כמות הויטמינים והמינרלים, היא מרוקנת את המאגרים!
  לכל סוגי המשקאות הקלים (הממותקים בסוכר ומשקאות הדיאט) מתאימה האימרה העממית: "זה טרפה וזה נבלה…" או בעברית מדוברת – מהפח אל הפחת!
 3. תפעילו הגיון בריא. התרחקו ממשקאות שהוסף להם סוכר באופן חיצוני והתרחקו ממשקאות שמכילים חומרים מלאכותיים, שמטרתם לרמות את חיישני הטעם של הלשון שלנו.
 4. אל תגידו "אני את נפשי הצלתי" (ביטוי שמקורו בספר יחזקאל). זה שאתם נמנעים ממשקאות אלו, לא אומר שהילדים שלכם לא נחשפים אליהם בימי הולדת, אירועים, בתי כנסת, אצל החברים ועוד.
  אם הבריאות של הילדים שלכם יקרה לכם, נסו להשפיע על המעגלים החברתיים שלכם להפסיק לרכוש משקאות קלים (מכל הסוגים) לאירועים השונים.
  מים מינרלים יתנו מענה מספק לתחושת הצמא. את העונג יש לספק באמצעים אחרים ולא באמצעות ממתיקים מלאכותיים או סוכר בכמות מרוכזת.
  דברו עם שאר ההורים בכיתה/ בגן, דברו עם חברי הקהילה שלכם. גם אם השינוי לא יקרה מייד, הוא יתחיל לחלחל. הדפיסו מאמר זה וחלקו להורי הילדים. אולי זה יתחיל לעורר שינוי.
 5. טוב תעשה המדינה אם תטיל מס של מאות ואלפי אחוזים על משקאות קלים מכל הסוגים ואת הכסף שיצטבר ממיסוי זה – ישקיעו בתוכניות חינוך לבריאות בגנים ובבתי הספר.
  כשם שיש מס גבוה על סיגריות, אין מניעה שלא יהיה מס כזה גם על משקאות קלים.
  אולי מאמר זה יגיע לחבר כנסת בעל יוזמה, שיציע הצעת חוק ברוח זו.
  צפויה התנגדות חזקה מאוד לחוק כזה על ידי תעשיית המשקאות הקלים, אבל אם תהיה תמיכה ציבורית רחבה, חברי הכנסת, שמחפשים אהדה ציבורית, לא יהססו לחוקק אותו.

הגדלת המודעות לנזקים של משקאות אלו, תשפר את הבריאות של כולנו.

שתפו מאמר זה.
גם אם בזכות השיתוף שלכם, המאמר יגרום רק לאדם אחד להפחית בצריכת משקאות אלו, יתכן ומנעתם ממנו שבץ מוחי או אלצהיימר ויתכן שאף הצלתם את חייו.

שלכם,
גיל יוסף שחר MD

 1. Pase MP, Himali JJ, Beiser AS, Aparicio HJ, Satizabal CL, Vasan RS, Seshadri S, Jacques PF. Sugar- and Artificially Sweetened Beverages and the Risks of Incident Stroke and Dementia: A Prospective Cohort Study. Stroke. 2017 Apr 20. [Epub ahead of print]
 2. Suez J, Korem T, Zeevi D, Zilberman-Schapira G, Thaiss CA, Maza O, et al. Artificial sweeteners induce glucose intolerance by altering the gut microbiota. Nature. 2014;514:181–186.

אהבתם את המאמר?

שתפו אותי
גרסה להדפסה

מתנה שכולה

בריאות

המדריך הדיגיטלי "72 הכללים לתזונה מיטבית" מאת ד"ר גיל יוסף שחר (M.D) ישלח תוך דקות ישירות לתיבת המייל שלכם 

מאמרים מומלצים

מייל עם קישור להורדת החוברת נשלח אליכם כעת.

קריאה מהנה!

מי לא אוהב לקבל מתנות?

כבר ביקרתם בחנות שלנו?

12/03/23 21:00

היום הפתוח! היום הפתוח! היום הפתוח!

בלימודי רפואה תזונתית עם ד"ר גיל יוסף שחר (M.D)