המזון שיגרום לכם להיות מאושרים

ד"ר גיל יוסף שחר (M.D)
המזון שיגרום לכם להיות מאושרים - בתמונה משפחה שמחה קונה ירקות

האם יש קשר בין המזון שאנחנו אוכלים ורמת האושר שלנו?
מסתבר שכן!
מחקר שפורסם באוגוסט 2016 בדק את הקשר בין הרגלי תזונה לבין מדד האושר של האנשים.
המחקר נעשה על 12,385 גברים ונשים מאוסטרליה [1].
הם מילאו שאלונים במשך מספר שנים ובהם פרטו אודות הרגלי התזונה שלהם, הסטטוס המשפחתי שלהם, האם יש להם עבודה או שהם מובטלים, רמת ההכנסה שלהם וכדומה.

לאחר שקלול כל הנתונים ונטרול הפרמטרים הנוספים, שגם הם משפיעים על רמת האושר, התברר שיש קשר הדוק בין אכילת פירות וירקות לבין מדדים של אושר, שביעות רצון מהחיים ורווחה גופנית, נפשית וחברתית (well being).

כמה מנות של פירות וירקות כדאי לאכול ביום כדי להיות יותר מאושרים?

לפי המחקר הזה, אכילת שמונה מנות של פירות וירקות ביום, הביאה לעליה של 0.24 נקודות במדד שביעות הרצון מהחיים (life satisfaction).
רק לשם המחשה – עליה כזו בשביעות הרצון מהחיים ומדד האושר נצפית באנשים שעוברים ממצב של מובטלים, למצב של מועסקים!
החוקרים מציינים שהשיפור במדד האושר ושביעות הרצון מהחיים התרחש בתקופת זמן של שנתיים, מרגע העלייה בצריכה היומית של הפירות והירקות.
כלומר, זה לא הוקוס-פוקוס.
זה לא שאוכלים כמה פירות ומייד שביעות הרצון ומדד האושר משתפרים.
צריך להתמיד בזה.

האומנם?
לא מדוייק.
מחקר אחר שנעשה ב – 2013 על 281 סטודנטים בניו זילנד, מצא שאכילת פירות וירקות בכמות רבה קשורה לשיפור במצב הרוח ביום שלמחרת!
כלומר, כבר תוך יום אחד, אפשר להרגיש אפקט כלשהו [2].
אגב, גם במחקר הזה, נמצא שהכמות האפקטיבית שמביאה לשיפור מורגש במצב הרוח, היא כמות של כשמונה מנות של פירות וירקות ביום.
הנה הטבלה מהמחקר של 2016 שמראה בדיוק כיצד עליה בצריכת הפירות והירקות תורמת לתחושת שביעות הרצון מהחיים.
ציר ה – X הינו מספר המנות היומיות של פירות וירקות. ציר ה – Y הינו מדד שביעות הרצון מהחיים.
ניתן לראות בגרף, שככל שמנת הירקות והפירות היומית גדלה, כך גדל מדד שביעות הרצון מהחיים.

האם למחקר החדש והגדול על 12,000 האנשים יש מגבלות?

כן.
מעבר לקושי המובן מאליו לבודד בצורה מושלמת את כל המשתנים שמשפיעים על שמחה ושביעות רצון, המגבלה המרכזית של המחקר, היא שלא ברור האם אכילת פירות וירקות מביאה למדד אושר גבוה יותר, או שאנשים מאושרים ושבעי רצון מהחיים, אוכלים יותר פירות וירקות.
או במילים פשוטות – לא ברור מי הביצה ומי התרנגולת.

האם פירות וירקות משפרים מצב רוח ומביאים לשמחה, או ששמחה מביאה לאכילה רבה יותר של פירות וירקות (אולי כי אז אנשים זקוקים פחות ל"מזון מנחם" כגון עוגות, קינוחים, חטיפים ועוד).
לכאורה, המחקר מניו-זילנד הראה ששיפור במצב הרוח הוא ביום שלמחרת, כלומר זה מרמז שאכילת הפירות והירקות היא הסיבה וששיפור מצב הרוח, הוא התוצאה.
אבל הדברים לא כל כך פשוטים.
באותו המחקר גם התברר שמצב רוח נמצא כקשור לאכילה מרובה יותר של פירות וירקות באותו היום, נתון שדווקא מרמז על כך שהשמחה היא הסיבה ואכילה מרובה של פירות וירקות היא אחת התוצאות לשמחה.
גם מחקר שנעשה בבריטניה ופורסם ב – 2012 מצא שצריכת ירקות ופירות בכמות של כשבע מנות ביום מביא לרמת השמחה ושביעות הרצון הגבוה ביותר [3] וגם במחקר זה, החוקרים מציינים את הקושי לדעת מה הסיבה ומה התוצאה.
מחקר נוסף מעניין שנעשה על 982 גברים ונשים מצא שיש קשר הדוק בין רמת נוגדי החימצון בדם לבין נטייה לאופטימיות! [4].
היתרון של המחקר הזה, הוא שהוא לא הסתמך רק על שאלונים, שעלולים להיות מוטים עקב שכחה וכדומה, אלא ממש בדק את רמת נוגדי החימצון בדם של משתתפי המחקר.
המקורות העשירים והמרוכזים ביותר לנוגדי חימצון הם ירקות, פירות, עלים ירוקים ונבטים ירוקים.
גם במחקר זה החוקרים כותבים, שהם לא מסוגלים להכריע בכיוון של הקשר בין אופטימיות לבין רמת נוגדי החמצון (שמעידה על צריכת ירקות ופירות).
אנחנו רואים שלמדע אין נכון להיום תשובה חד משמעית לשאלה הזו, האם השמחה והאושר הם הסיבה לאכילה מרובה יותר של פירות וירקות או ששמחה ואושר הם התוצאה של אכילת פירות וירקות.
למדע עדיין אין תשובה, אבל לחז"ל כבר יש מזמן.

ההסבר של חז"ל

חז"ל אמרו: "בעקבות הלבבות נמשכים המעשים ובעקבות המעשים נמשכים הלבבות" (ספר החינוך, נכתב במאה ה – 12).

הפרוש של המשפט הזה הוא כדלקמן:
"בעקבות הלבבות נמשכים המעשים" – רגש בלב מוליד מעשה.
זה משפט הגיוני שכולנו חווים אותו.
למשל – רגש של אהבה כלפי אדם מסויים, מוליד נתינה לאותו האדם.
נרצה לתת לו מזמננו, כספינו וכל דרך שרק נוכל לעזור.
רגש של פחד מאדם מסויים גורם להתרחקות ורתיעה מאותו אדם.
הרגש הוליד התנהגות ומעשה כזה או אחר.
זה כאמור החלק הראשון והאינטואיטיבי של המשפט.

"בעקבות המעשים נמשכים הלבבות" – ספר החינוך כותב שלא רק שרגש בלב מוליד מעשה, אלא גם הכיוון ההפוך הוא נכון. מעשה מוליד רגש בלב.
על פי ספר החינוך, גם אם אתה לא אוהב אדם מסויים, אם תתחיל להעניק לו מזמנך, כספך וכל אשר לך, גם אם תעשה זאת באופן קר וטכני, אם תתמיד בזה, זה יוליד בקרבך רגש של אהבה לאותו אדם.
כלומר, על פי חז"ל, אם רגש מסויים מוליד מעשה מסויים או התנהגות מסויימת, גם הכיוון ההפוך נכון.
אותו המעשה גם יוליד את הרגש.

על פי עקרון רוחני זה, אם אחת התוצאות של רגש שמחה וחווית אושר, היא אכילה מרובה של פירות וירקות, אז גם הכיוון ההפוך נכון – אכילת פירות וירקות תביא לשמחה ואושר.
והאמת שהמחקרים בנושא, כפי שהראנו קודם, מצאו עדויות לשני הכיוונים ולא ידעו להכריע מי הביצה ומי התרנגולת.
המדענים רגילים לחשוב במושגים של סיבה ותוצאה ולכן זה בילבל אתם, אבל חז"ל למדו אותנו, שבכל מה שקשור לעולם הרגש, זה הרבה יותר מורכב והקשר בין רגש ומעשה או התנהגות הוא למעשה דו-סיטרי ולא מתנהג על פי חוקי הפיזיקה.
דוגמא נוספת לכך אפשר לראות במחקרים על צחוק וחיוך.
זה לא רק שאדם שמח מחייך יותר. מספר מחקרים מצאו שחיוך או צחוק מלאכותי, רצוני ומודע, מביאים לשיפור במצב הרוח.
מעשה טכני הוליד רגש ותחושה בנפש.

הרעיון הזה של חז"ל שלא רק רגש מוליד מעשה, אלא שגם מעשה טכני לחלוטין ללא שום רגש שמלווה אליו, מוליד את הרגש (אם מתמידים במעשה), הינו רעיון עתיק שמופיע לא רק בספר החינוך מהמאה ה – 12, אלא כבר בגמרא.
במסכת סנהדרין דנים חז"ל בסוגיית הכוונה והרגש בלימוד התורה.
ראוי, הם אומרים ללמוד תורה ולקיים מצוות מתוך רגש של אהבת השם.
אבל מה יעשה מי שאין לו רגש כזה, או אדם שלומד תורה מהסיבות הלא נכונות (למשל, כדי שיראו כמה הוא ידען וחכם…)?

אומרת הגמרא:
"אמר רב יהודה אמר רב: לעולם יעסוק אדם בתורה ובמצוה אפילו שלא לשמה, שמתוך שלא לשמה בא לשמה" (תלמוד בבלי, סנהדרין קה/ב).
הגמרא בעצם אומרת שגם אם לאדם אין את הכוונה והרגש הנכון והראוי שאמור להביא אותו ללימוד תורה ומצוות, שיעשה זאת בכל זאת, כי מתוך שלא לשמה – גם אם אם הוא עושה זאת ללא כל כוונה או עם כוונה לא ראויה, בסופו של דבר "בא לשמה" – יעשה זאת עם הרגש הנכון.
כלומר, הגמרא בעצם אומרת שהמעשה הטכני של לימוד התורה והמצוות, בסופו של דבר יביא גם לרגש של אהבת השם.
ספר החינוך, שנכתב במאה ה – 12 (מחברו לא ידוע), ניסח עקרון זה באופן כללי יותר, כפי שראינו קודם לכן, לא רק לגבי לימוד תורה, אלא בכלל, על כל רגש שמוליד מעשה.

סיכום, מסקנות ותוספות

  1. אכלו הרבה פירות וירקות. לפחות שמונה מנות ביום. המחקרים מראים שהרגל זה, ישפר את שביעות הרצון שלכם מהחיים ואת מדד האושר שלכם!
  2. הקפידו על גיוון. אכלו סוגים רבים של פירות וירקות. כל פרי וירק מכיל מאות חומרים שונים בעלי תכונות נוגדות דלקת, נוגדות חמצון ואנטי סרטניות.
  3. רצוי מאוד לצרוך פירות וירקות אורגניים. קראו את המאמר האם אכילת פירות וירקות יכולה להזיק? ואת המאמר מזון אורגני – מי אתה באמת?
  4. אם אתם לא אוכלים הרבה פירות וירקות, עשו פעולות אחרות כדי להיות בשמחה ובשביעות רצון מהחיים. העקרון של חז"ל והמחקרים מראים, שתחושה כזו תגרום לכם, סטטיסטית, לאכול יותר פירות וירקות. פעולות אחרות שנמצאו כתורמים לתחושת שביעות רצון מהחיים ולמדד האושר הם פעילות גופנית, נתינה לזולת, הכרת תודה על כל הטוב שיש לנו בחיים ועוד ועוד…
  5. במחקר הגדול מ – 2016, מצאו עוד נתונים מעניינים: מסתבר שגם הרגל של אכילת ארוחת בוקר מסודרת נמצאה קשורה באופן מובהק לשיפור במדד האושר ושמחת החיים.
    אז הנה – עוד כלי פשוט וחינמי להיות שמחים יותר.
  6. הפעולה שנמצאה כמעלה את רמת השמחה ושביעות הרצון מהחיים במידה הגבוהה ביותר, הייתה לא פחות מאשר פעילות גופנית שנעשית באופן תדיר וקבוע.

לבריאות,
גיל יוסף שחר MD

1. H, Mujcic R, J Oswald A. Evolution of Well-Being and Happiness After Increases in Consumption of Fruit and Vegetables. Am J Public Health. 2016 Aug;106(8):1504-10.

2. White BA, Horwath CC, Conner TS. Many apples a day keep the blues away—daily experiences of negative and positive affect and food consumption in young adults. Br J Health Psychol. 2013;18(4):782–798.

3. Blanchflower DG, Oswald AJ, Stewart-Brown S. Is psychological well-being linked to the consumption of fruit and vegetables? Soc Indic Res. 2013;114:785–801.

4. Boehm JK, Williams DR, Rimm EB, Ryff C, Kubzansky LD. Association between optimism and serum antioxidants in the midlife in the United States study. Psychosom Med. 2013 Jan;75(1):2-10

אהבתם את המאמר?