כיצד לגמול ילדים ממזון תעשייתי ומזיק?

"חנוך לנער על פי דרכו" (משלי כ"ב, ו)

ד"ר גיל יוסף שחר (M.D)
גמילת ילדים ממזון תעשייתי מזיק - בתמונה ילדה המתלבטת עם לאכול תפוח או דונאטס

לאחר שהבאנו את סיכום הכללים "כיצד נגרום לילדים לאהוב מזון בריא", להלן סיכום העצות בנושא גמילת ילדים ממזון בעייתי ומזיק:

 1. הכלל החשוב ביותר הוא להוציא את המזון המזיק מהבית. כל עוד המזון בבית, במוקדם או במאוחר הילד ידע זאת ואז כל מה שתעשו לא יצליח לגרום לו לוותר על אכילתו.
  כאשר המזון המזיק פשוט לא נמצא בבית, גם אתם הרבה יותר ברורים במסרים שלכם – פשוט אין אפשרות לאכול את המזון כי הוא איננו.
  שידור מסר חד משמעי לילד, עוזר לו להבין שלא מדובר בעוד גחמה של ההורים, אלא שהמציאות בבית השתנתה. אל תפחדו לעשות את השינוי הזה.
  ילדים מסתגלים במהירות רבה למציאות משתנה. הם הרבה יותר גמישים מאיתנו…
 2. הציעו להם מאכלים בריאים וטבעיים כאלטרנטיבה. אם הם אוכלים מהם מעט – זה בסדר גמור.
  אל תנסו לגרום להם לאכול הרבה מהמזון הבריא. זה יבוא במשך הזמן.
 3. לא להתרגש כאשר הילד פוצח בשביתת רעב. לא פעם, כאשר ההורים מוציאים לחלוטין את המזון המזיק מהבית, הילד פוצח במחאה אקטיבית.
  כלי הנשק הלא קונבנציונאלי שלו, אותו הוא שומר ליום הדין, הוא – הימנעות מאכילה.
  הורים רבים חוששים שאם הם יוציאו את המזון התעשייתי מהבית, הילד פשוט "ימות ברעב".
  אז אל חשש. עוד לא נולד הילד שמת מרעב כאשר אוכל בריא ומזין מונח לפניו.
  בהחלט יתכן שבמשך 24 שעות הילד באמת לא יאכל כלום. הכלל החשוב במקרה כזה, הוא ראשית לא להיבהל. אל דאגה. כאשר הוא יהיה באמת רעב, הוא יבוא ויבקש לאכול.
  אם הוא מתחיל לצעוק, לבכות וכו', אימרו לו שהוא לא חייב לאכול ושהוא יכול ללכת לשחק בגינה.
  24 השעות הראשונות לגמילה הן הקשות ביותר (כמו בכל תהליך גמילה ממשהו ממכר) וההורים צריכים להיות חזקים ומאוחדים בזמן הזה. אל תישברו ואל תכנעו. כאשר הוא מגיע ומבקש לאכול, אל תנצלו את נצחונכם בקרב ותגידו לו, "אתה רואה שזה טעים" וכו', אלא פשוט הגישו לו מזון בריא (תנו לו לבחור בין 2 אפשרויות כדי שבכל זאת ירגיש שהשליטה בידיים שלו), ללא מילים המדגישות את נצחונכם בקרב הקשה ("אל יתהולל חוגר כמפתח…").
  התיחסו לאכילת המזון הבריא כדבר מובן מאליו, שאתם כלל לא מתרגשים ממנו.
  זיכרו שהילד התייחס לכל הסיטואציה כאל מלחמה וכל הדגשת הפסדו בקרב תגרום לו לרצות לבקש נקמה…
 4. אם הילד מבקש מאכל שכבר לא נמצא בבית, אימרו לו שאין ושאלו אותו האם הוא רוצה לדעת למה כבר אין את המאכל הזה. מן הסתם הוא יגיד שהוא רוצה לשמוע (ילדים הם מאוד סקרנים עד שאנחנו מנוונים את חוש הסקרנות שלהם באמצעות מערכת חינוך שבלונית).
  הרבה יותר בריא שבקשת ההסבר תבוא מהילד ולא מכם, לכן תמיד שאלו אותו האם הוא רוצה לדעת למה. לאחר שאתם מסבירים לו (הסבר על פי רמתו כמובן), הציעו לו אלטרנטיבה.
 5. חשוב להכין לילד ממתקים טבעיים כתחליף. ילדים שהתרגלו לממתקים יזדקקו, לפחות בהתחלה לממתקים מתוקים. בקרוב, נרכז באתר, בקטגורית המתכונים, רעיונות רבים לקינוחים טבעיים, בריאים ופשוטים להכנה. עד אז, חפשו באינטרנט. הרשת מלאה באתרים למתכוני קינוחים וחטיפי בריאות לצד גלידות טבעיות, צמחיות תוצרת בית ועוד.
  כהתחלה – קלפו בננה בשלה והכניסו למקפיא. לאחר מספר שעות קיבלתם ארטיק בננה טבעי ובריא. אפשר גם להקפיא ענבים ולהגיש אותם כחטיף קר בקיץ.
 6. לדעתי האישית, יש לאפשר לילדים "לחטוא" מעט כאשר הם מחוץ לבית. הם צריכים לדעת שהמזון שהם רוצים אינו בריא ולכן אתם מרשים להם, אבל "רק אחד".
  לעניות דעתי, הגבלה מוחלטת של הילדים גם מחוץ לבית, כאשר הם רואים ילדים אחרים אוכלים בצורה חופשית מכל המטעמים, עלולה ליצור תסכול אצל הילד ולבסוף לפריקת עול כאשר רק תהיה לו ההזדמנות (שמגיעה במוקדם או במאוחר).
  זה לגיטימי שהילד ידע שמזון לא בריא לא נמצא בבית ואפשר לאכול ממנו"רק קצת" כאשר נמצאים מחוץ לבית וגם לא בכל פעם שמבקשים.
 7. חשוב להסביר לילדים וללמד אותם אודות ההשפעה של מזון על גופנו. ילדים רוצים ללמוד ואוהבים ללמוד (כאשר עושים זאת בצורה נכונה).
  כאשר הם מבינים, שיתוף הפעולה שלהם גדל משמעותית. לכן, חשוב להסביר להם על המעלות של המזון הבריא ועל הנזקים של המזון התעשייתי.
  המידע יחלחל לאט לאט ובסופו של דבר ישפיע על ההתנהגות שלהם, גם כאשר אתם לא נמצאים כדי להשגיח. הורים רבים חוששים שדיבור על אוכל, נזקים של אוכל וכו', יצור תסביך אצל הילד.
  לדעתי אין מה לחשוש. כל חינוך כולל בתוכו לימוד של מה טוב ומה רע, מה מותר ומה אסור וכן הלאה והדבר לא יוצר תסביך אצל הילדים (נהפוך הוא, הם זקוקים לגבולות).
  חינוך לתזונה נכונה ראוי שיהיה חלק אינטגרלי מחינך ילדים ובתור שכזה, אין שום סיבה להימנע מלימוד על העניין והסבר מה טוב ומה רע ומדוע.
  כשם שמחנכים את הילדים להיזהר מסמים ואלכוהול והדבר לא גורם להם תסביכים, כך חשוב שידעו להיזהר ממזון שיכול לפגוע בבריאותם.
 8. חשוב להראות לילדים שכל מה שיש בחוץ, אפשר להכין גם בבית וזה יותר טעים. חשוב הילד לא ירגיש שהוא מפספס משהו.
  הדבר דורש קצת יגיעה מההורים, ללמוד מתכונים של גלידות, כדורי פלאפל, עוגות ועוגיות המכילים חומרי גלם בריאים בלבד. כדאי להשקיע בלימוד הכנת מזון בריא.
  זו אחת מהשקעות הזמן המשתלמות ביותר, לכם ולילדים שלכם.
 9. ככל שתכנעו לבקשות שלהם למזון תעשייתי ומזיק, כך יקשה עליכם לחזור ולחנך אותם למזון בריא. במלחמה, הרבה יותר קל להמשיך בתנופת ההסתערות מאשר להכנע ואז לחדש את ההסתערות…
  ומזוית אחרת – חשוב שהילדים יראו שאתם עקביים. אם אתם מסרבים לבקשתם למזון מזיק ופעם מוותרים, הם לא רואים קו ברור ומנצלים זאת.
  הראו להם עמדה ברורה בנוגע למזון המזיק וקבעו כללים ברורים (למשל, בבית לא, בחוץ מעט וכו').
 10. נסו להגביל את חשיפת הילדים לסביבה מזיקה ככל המתאפשר. כשם שאנחנו רוצים למנוע מילדינו לראות או לשמוע דברים העלולים להזיק לנפשם, כך עלינו לנסות ולמנוע מהם חשיפה לסביבה עתירת מזון המזיק לגופם (ולנפשם).
  ידועה אמירת חז"ל שאסור לאדם להעמיד את עצמו בנסיון, פשוט כי הוא עלול באמת להכשל בו.
  למעשה, שמירה אי שליחת הילד למקום בו הוא עלול להתפתות לאכול מזון מזיק נובעת מהציווי הכללי בתורה – "לפני עוור לא תתן מכשול" (ויקרא יט, יד).
  חשוב לזכור שהבריאות הנפשית של הילד חשובה לא פחות מבריאותו הגופנית ואם מניעת השתתפותו או הליכתו למקום מסויים, תגרום לו צער רב, יתכן מאוד ש"יצא שכרו בהפסדו" (פרקי אבות, פרק ה, משנה יא).
 11. לפעמים אין ברירה והילד חייב להשתתף בארוע בו יש מזון תעשייתי וכו'. השתדלו שהילד יגיע שבע ככל האפשר לארועים מסוג זה. זה לא ימנע ממנו לאכול, אבל אולי יביא לאכילה מופחתת מהמזון המזיק.
 12. כאשר אתם שולחים את הילד לגן, לבית הספר, לחבר או לחוג, תנו שקית "צידה לדרך".
  שקית מוכנה ובה שקדים טבעיים, אגוזים טבעיים, צימוקים אורגניים וכו', כדי שיהיה לו מה לנשנש אם יהיה רעב.
  הכינו מראש שקיות "צידה לדרך" מסוג זה ושימור אותם במקרר, כך שיהיו זמינות לשימוש מיידי.
  טוב שהילד יתרגל שיוצאים מהבית עם שקית "צידה לדרך".
 13. טפחו קשרים חברתיים עם אנשים להם יש מודעות לבריאות ולתזונה טבעית. סביבה תומכת תעזור גם לכם וגם לילדים שלכם. הדבר גם יגדיל את כמות החברים אצלם אפשר "לאכול ללא חשש"…

שלכם,
גיל יוסף שחר MD

אהבתם את המאמר?