האם באמת כדאי לשתות סודה/מים מוגזים?

ד"ר גיל יוסף שחר (M.D)
האם באמת כדאי לשתות סודה/מים מוגזים?

שתיית משקאות קלים וממותקים איננה בריאה, את זה כולם יודעים. אבל מה לגבי הסודה/המים המוגזים? הרי לכאורה, אלו רק מים עם בועות גז. ללא שום סוכר או ממתיק מלאכותי.
האם אפשר לשתות אותם בבטחה או שיש להם השפעה שלילית על הבריאות?
ואולי בכלל יש להם יתרון על פני מים רגילים?
לא רק שמכירות הסודה/המים המוגזים עלו משמעותית בשנים האחרונות, אלא גם מכשירים ליצור סודה ביתית, נהפכו לפופולריים מאוד.
מאמר זה יבחן את התופעה לאור המחקר המדעי שנעשה על מים אלו.

סודה/מים מוגזים, הם מים שהמיסו בהם פחמן דו חמצני (CO2) בלחץ גבוה.
פחמן דו חמצני המתמוסס במים הופך בקלות לחומצה קרבונית (H2CO3).
אחד המדדים שמאפיין כל נוזל הוא רמת החומציות שלו, שהיא בעצם מדד לריכוז יוני המימן שיש בנוזל מימי כלשהו.
הסקלה שבה מודדים חומציות בעולם המדע נקראת PH. ככל שה – PH נמוך יותר, הנוזל חומצי יותר.
למים רגילים למשל, יש PH של 7, לכן מים נחשבים כנוזל שאינו חומצי ואינו בסיסי, אלא ניטרלי.
סקלת ה – PH היא לוגריתמית, כלומר כל ירידה במספר שלם, משמעותה עליה של פי 10 ברמת החומציות! זאת אומרת שמשקה עם PH=5 הינו פי 10 חומצי ממשקה עם PH=6 (ומשקה עם PH=4 , הינו פי 100 חומצי בהשוואה למשקה עם PH=6!).
אחרי שלמדנו על המדד לחומציות, אפשר לגשת לנתח את הסודה/מים מוגזים:
למים מוגזים/סודה, יש PH של בין 3 ל 4. כלומר – אלו מים חומציים! (רמת חומציות פי 1000-10,000 לעומת מים רגילים!).

עכשיו השאלה החשובה היא האם יש בעיה בשתיית מים חומציים?

בעולם הרפואה הטבעית והנטורופתיה מקובל שחומציות בגוף בכלל ובדם בפרט היא דבר רע ושלכן לא כדאי לאכול מזונות או משקאות חומציים ובכללם סודה/מים מוגזים.
ניתן למצוא ברשת כמה וכמה נטורופתים שממליצים להימנע מסודה/מים מוגזים כי זה לא טבעי לגוף. לטענתם הגוף הרי צריך להפטר מעודפי החומצה ולכן אין שום הגיון לאכול או לשתות מזון חומצי.

האם מזון או משקה חומצי באמת מעלה את החומציות של הגוף או של הדם?

זו שאלה עקרונית והמחקרים שבדקו זאת מצאו שאין השפעה למזון חומצי או משקה חומצי על חומציות הדם.
לגוף יש יכולת מעולה לשמור על רמת חומציות תקינה, ללא קשר למה אנחנו אוכלים או שותים.
אבל גם ללא השאלה הזו, יש פרט קטן, שמרבית העוסקים ברפואה טבעית שוכחים או לא מודעים אליו – מרבית המיצים הטבעיים שנפוצים לא פעם בקרב שוחרי הבריאות ומוגדרים על ידי מטפלים אלטרנטיבים כמיצים טבעיים ובריאים – הם חומציים ואף יותר מאשר סודה!
לפניכם החומציות של מספר מיצים טבעיים (החומציות הספציפית תלויה בזן הפרי, בעיתוי קטיפתו ובזמן שעבר מרגע הקטיף ועד ייצור המיץ):
מיץ תפוחים סחוט טרי – PH 3.3-4
מיץ תפוזים סחוט טרי – PH 3.3-4.3
מיץ ענבים סחוט טרי – PH 2.9-3.5
מיץ חמוציות (לא מדולל במים) – PH 2.3-2.5
למיץ הרימונים (סחוט טרי כמובן) הכה פופולרי יש רמת חומציות של 2.9-3.2 והרי כמעט לא תמצאו מטפל טבעי או נטורופת שיתנגד לשתייה של כוס מיץ רימונים מידי פעם.
ולמיץ לימון סחוט טרי שכולנו מוסיפים לסלט, יש רמת חומציות של 2-2.6 (ראו את המאמר – האם כדאי לשתות מים עם לימון סחוט כל בוקר?).

אז איך יתכן שאותם מטפלים טבעיים שלא רואים כל בעיה בכוס מיץ תפוחים סחוט טרי או מיץ רימונים סחוט טרי, ממליצים להימנע מסודה מכיוון שאלו מים חומציים? הרי מיצים אלו חומציים הרבה יותר מאשר הסודה/ מים מוגזים?
התשובה פשוטה – בורות.

יתכן שיש בעיות בשתיית סודה/מים מוגזים (ונבחן זאת בהמשך), אבל רמת החומציות שלהם היא ודאי לא הסיבה שיש להימנע ממים אלו.
לגוף כאמור, יש יכולת מעולה לנטרל חומציות. חלקה מנוטרל כבר בפה באמצעות הרוק (שהוא נוזל בסיסי), חלקה מנוטרל באמצעות מיצי הלבלב שמופרשים אל צינור העיכול וחלק נוסף מנוטרל באמצעות הכליות ולמעשה רוב רובה של החומצה הקרבונית מופרשת דרך הריאות בכל נשיפה.
ובכלל, תחשבו על זה: איך יתכן שיש בעיה לאכול או לשתות משהו חומצי? הרי מיצי הקיבה הם חומציים! רמת החומציות של נוזלי הקיבה היא PH 1.5-3.5 – חומצי מאוד!
מיצי הקיבה הרי זולגים כל הזמן אל התריסריון והמעיים, אם הייתה בעיה לשתות מים חומציים עקב החומציות שלהם, הרי שהייתה בעיה לחיות, שכן הקיבה מייצרת נוזל חומצי מאוד ללא הפסקה.
מיצי הקיבה החומציים מנוטרלים לרמת החומציות האופטימלית, על ידי מיצי הלבלב שמופרשים אל צינור המעי ולא תהיה להם כל בעיה לנטרל גם משקה חומצי אחר.
כמו כן, גם אם מסיבה כלשהי הנטרול של המים המוגזים במעי, באמצעות מיצי הלבלב, לא יהיה מושלם, עודפי החומצה יצאו בנשימה, ללא כל בעיה וללא הצטברות של חומצה בדם או ברקמות.
אז עד כה ניפצנו את המיתוס שיש בעיה לשתות סודה/מים מוגזים מכיוון שהם מים חומציים ולכן משפיעים על חומציות הגוף. טיעון זה אינו נכון כלל וכלל.

אבל למרות האמור לעיל, יש בכל זאת בעיה קטנה עם שתייה של משקאות חומציים, בעיה שכבר דיברנו עליה במאמר 'האם באמת כדאי לשתות מים עם לימון כל בוקר?'
חומצה (מכל סוג שהוא) גורמת לנזק לאמייל, שכבת ההגנה של השיניים וכך משאירה את השן ללא הגנה. האמייל מתחיל להיפגע בחשיפה לחומצה ב – PH של 5.5 ומטה.

האם שתיה של סודה/מים מוגזים על בסיס קבוע, תפגע בשיניים שלנו?

התשובה היא שקיים חשש כזה, אבל חשש כזה קיים גם אם נשתה על בסיס קבוע מיץ תפוזים או מיץ ענבים סחוט טרי, מכיוון שהם חומציים אף יותר מהסודה. למעשה, המיצים הטבעיים עלולים לגרום לפגיעה באמייל, לא רק כי הם משקאות חומציים, אלא כי הם מכילים סוכר.
סוכר מזיק לאמייל הרבה יותר מאשר משקה חומצי, מכיוון שהסוכר מהווה כר גידול לחיידקים שבמהלך ניצול הסוכר לאנרגיה, מייצרים חומצה שנשארת על השיניים.
הפתרון לבעיה זו הוא פשוט – לשטוף את הפה עם מי ברז, מייד לאחר שתיית מיצי הפירות (או לשתות עם קשית).
משקאות קלים ממותקים נמצאו כגורמים נזק לשיניים, הרבה יותר מאשר משקאות מוגזים ללא סוכר.
זאת אומרת, אם אתם רוצים לסמן אויב – סמנו את הסוכר.

סיכום לגבי סודה/מים מוגזים וחומציות

  1. סודה/מים מוגזים הם אכן חומציים הרבה יותר מאשר מים רגילים.
  2. אין לגוף כל בעיה להתמודד עם משקאות חומציים, כולל מיצי פירות טבעיים, שהם חומציים אף יותר מהסודה/מים מוגזים.
  3. מיצי הקיבה חומציים יותר מכל המשקאות הללו והם זולגים אל המעיים כל הזמן, על כן החשש משתייה של משקאות חומציים, היא תוצאה של בורות.
  4. כדי לצמצמם את הסיכון לנזק לשיניים, אם שותים משקאות חומציים בתדירות גבוהה, כדאי להקפיד על שטיפה של הפה עם מי ברז לאחר השתייה ורצוי גם שימוש בקשית. שתיה אקראית של סודה מידי פעם, לא תגרום כל נזק לשיניים.
  5. אם אתם קונים סודה/מים מוגזים, ודאו שאין בהם סוכר! השילוב של משקאות קלים מוגזים וסוכר, הוא הגרוע מכולם. סודה/מים מוגזים אמורים להכיל רק מים ופחמן דו חמצני. זה הכל.

המלצה חשובה

אם אתם קונים סודה/מים מוגזים, קנו רק בקבוקי זכוכית. מבקבוקי הפלסטיק קיימת זליגה של חומרים רעילים אל תוך הנוזל וכדאי להימנע מכך ככל האפשר (ראו את המחקר הגדול שנעשה בגרמניה ובדק עניין זה).
למעשה, זליגת הפטאלאטים (מולקולות רעילות שזולגות ממוצרי פלסטיק – ראו את הכתבה "הרעלים הסמויים בבית וכיצד להתגונן מהם"), גדולה הרבה יותר בסביבה חומצית, כך שבקבוק פלסטיק של סודה מכיל ככל הנראה הרבה יותר מרעלים אלו, מאשר בקבוק פלסטיק של מים מינרלים!
לאור זאת, הימנעו כליל משתיה של סודה/ספרייט/שוופס ובכלל כל משקה מוגז שנמכר בבקבוקי פלסטיק.
אז ראינו שמבחינת החומציות אין כל בעיה בריאותית לייצר סודה/מים מוגזים עם מכשיר בייתי (כגון הסודה-סטרים ודומיו) וגם אין בעיה לקנות מידי פעם בקבוק זכוכית של סודה/מים מוגזים (ללא סוכר).

לסיכום, אם יש לכם הנאה משתיית מים מוגזים, לפחות מבחינת החומציות של המשקה, נראה שאין שום בעיה בהרגל זה, בטח ובטח אם אתם מקפידים על שטיפת הפה לאחר השתייה וכמובן – לא שותים סודה מבקבוקי פלסטיק.

שלכם,
גיל יוסף שחר MD

אהבתם את המאמר?

שתפו אותי
גרסה להדפסה

מתנה שכולה

בריאות

המדריך הדיגיטלי "72 הכללים לתזונה מיטבית" מאת ד"ר גיל יוסף שחר (M.D) ישלח תוך דקות ישירות לתיבת המייל שלכם 

מייל עם קישור להורדת החוברת נשלח אליכם כעת.

קריאה מהנה!

מי לא אוהב לקבל מתנות?

כבר ביקרתם בחנות שלנו?

12/03/23 21:00

היום הפתוח! היום הפתוח! היום הפתוח!

בלימודי רפואה תזונתית עם ד"ר גיל יוסף שחר (M.D)