באיזה קרם הגנה כדאי להשתמש?

ואיך זה קשור לתפקוד המיני שלכם?

ד"ר גיל יוסף שחר (M.D)
באיזה קרם הגנה להשתמש? בתמונה - שמש

את העובדה שקרינת השמש אחראית על ייצור ויטמין D בגופנו כולם כבר יודעים.
זה שויטמין D הינו הורמון בעל תפקידים רבים, החל מספיגת סידן וכלה בפעילות נוגדת סרטן, השפעה על תפקוד בלוטת התריס, הקטנת סיכון לסכרת נעורים וסכרת מבוגרים, השפעה מיטבית על מערכת החיסון ועוד ועוד- גם את זה כולם כבר יודעים.

האם תוסף ויטמין D יכול להחליף חשיפה ראויה ונכונה לשמש? אולי, בזכות פיתוח תוספי ויטמין D לא כדאי להחשף לשמש (ולהגדיל את הסיכון לסרטן העור)?

אז הנה התשובה:
ב – 2016 פורסמה סקירה מקיפה על התועלת בחשיפה לשמש, בהקשר להקטנת הסיכון למחלות לב וכלי דם [1].
לחץ דם גבוה הינו אחד מגורמי הסיכון המרכזיים להתקפי לב ושבץ מוחי.
בסקירה, החוקר מסכם מחקרים שבדקו את הקשר בין מקום המגורים לסיכון ליתר לחץ דם.
נמצא שככל שאדם גר בקו רוחב צפוני יותר או דרומי יותר, כלומר ככל שהאדם גר רחוק מקו המשווה, כלומר, חשוף פחות לקרינת שמש ישירה, לחץ הדם הממוצע של האוכלוסייה עולה.
יתרה מזאת, נמצא שבמדינה נתונה, בקו רוחב נתון כלשהו, יש שינויים בלחץ הדם בין עונות השנה.
בקיץ, לחצי הדם נמוכים משמעותית מאלו שבחורף [2].
ממצא נוסף בהקשר זה, מגיע ממחקר גדול שנערך במספר מרכזים רפואיים בעולם ופורסם ב – 2010 [3]. המחקר בדק את גורמי הסיכון להיצרות בעורקי הקרוטיד (העורקים בצוואר שמספקים דם למח).
התברר, שקו הרוחב שבו גר האדם הינו גורם הסיכון המשמעותי ביותר להיצרות בעורקים אלו.
היצרות והיווצרות של פלאק טרשתי בעורקים אלו, היא אחד מגורמי הסיכון העיקריים לשבץ מוחי.

המסקנה המתבקשת ממידע זה, היא שחשיפה לשמש מקטינה את הסיכון למחלות לב וכלי דם (כגון שבץ מוחי). השאלה היא האם ויטמין D הוא האחראי על השפעה זו?

רמות נמוכות של ויטמין D אכן נמצאו כקשורות לסיכון מוגבר ליתר לחץ דם, מחלות לב ושבץ מוחי [4].
אבל מחקרים מהשנים האחרונות מצאו שמתן תוספי ויטמין D לא השפיעו כלל וכלל על הסיכון ליתר לחץ דם, מחלות לב ומקרי שבץ מוחי [5].
זאת אומרת, שיש שתי אפשרויות שיכולות להסביר את הממצא הזה:
א. ויטמין D כתוסף תזונה אינו פעיל כמו ויטמין D שמתקבל כתוצאה מחשיפה לשמש.
ב. או שיש משהו אחר בחשיפה לשמש שאחראי על ההשפעה הטובה בהקטנת הסיכון ליתר לחץ דם ומחלות לב וכלי דם.
ככל הנראה, האפשרות השנייה היא הנכונה.
תוספי ויטמין D, כן הראו תועלת בהקטנת הסיכון לשברים עקב אוסטיאופורוזיס והם כן הראו תועלת בהקטנת הסיכון לשפעת ולסכרת נעורים [6].
זאת אומרת, שהויטמין כתוסף כנראה פעיל בצורה טובה ומספקת. מחקרים אלו, מרמזים שהבעיה איננה בתוספי ויטמין D, אלא שההשפעה של חשיפה לשמש על הסיכון ליתר לחץ דם ומחלות לב, לא קשורה כלל לויטמין D, אלא למשהו אחר בקרינת השמש.
ואכן התברר שקרינת השמש מסוג UVB אחראית לא רק על ייצור ויטמין D, אלא גם על ייצור NO – Nitric oxide.
NO היא מולקולה שאחד מתפקידה הוא להרפות את השרירים בדופן העורקים.
כאשר שרירי העורקים מתרפים, קוטר העורק גדל ולחץ הדם יורד (וכך קטן הסיכון למחלות לב וכלי דם).
כיצד קרני השמש מייצרות את ה NO?
בעור, מסתבר, יש מאגר גדול של nitrogen oxides, חומר הגלם, שלאחר חשיפה לקרני ה – UVB הופך ל – NO.
בדיוק כמו שקרני ה UVB גורמות לשינוי במולקולת הכולסטרול שיש בעור ומתחילות תהליך של הפיכת הכולסטרול לויטמין D, כך קרני ה – UVB מתחילות תהליך, שבסופו ה – nitrogen oxides הופך ל NO.
כעת ברור מדוע תוספי ויטמין D לא נמצאו כיעילים להפחתת הסיכון למחלות לב וכלי דם, למרות שחשיפה לשמש נמצאה כבעלת השפעה כזו.
זה לא הויטמין D שאחראי על הירידה בלחץ הדם בעקבות החשיפה לשמש, אלא ה – NO שנוצר כתוצאה מחשיפה זו.

(הערה למעמיקים: ראוי לציין שחשיפה לשמש נמצאה כבעלת השפעה מגנה מפני מחלות לב וכלי דם, אבל הקשר שנמצא הינו קשר נסיבתי שהסתמך על איזור המגורים וכו'.
לא נעשה מחקר התערבותי שבו מחלקים אקראית את המשתתפים לשני קבוצות, חושפים אותם לשמש לזמנים שונים ובודקים לאחר עשרות שנים את השכיחות של מחלות לב וכלי דם.
אז אמנם אין הוכחה חד משמעית שזו השמש שתרמה להפחתת הסיכון, אבל לאור הקשר הנסיבתי המובהק והמנגנון הפיזיולוגי שמסביר אותו, סביר מאוד להניח שכך הדבר).

מסקנת ביניים

תוספי ויטמין D אינם יכולים להחליף חשיפה לשמש.
השמש היא לא רק אספקה של ויטמין D, היא הרבה מעבר לזה.
אם אתם רוצים להקטין את הסיכון שלכם ליתר לחץ דם, מחלות לב ושבץ מוחי, כדאי לכם להיחשף לשמש בתדירות גבוהה.

כעת, לאחר שראינו שכדאי מאוד להיחשף לשמש, ללא קשר לצריכת תוספי ויטמין D, נשאלת השאלה – איזה קרם הגנה כדאי למרוח, כדי לא להישרף וכדי להגן על עצמנו מפני סרטן העור?

התשובה היא – לא למרוח שום קרם הגנה.
מדוע?
ראשית, חלק גדול מתכשירי ההגנה לשמש, מכילים חומרים רעילים, שנספגים אל תוך גופנו (ועל כך ראוי לכתוב מאמר נפרד).
אבל גם אם תכשיר ההגנה שלכם הינו טבעי ב – 100% ולא מכיל שום חומר רעיל, בהנחה שהוא באמת יעיל (וחלק גדול מתכשירים טבעיים אלו אינם יעילים…), הוא הרי חוסם את קרינת ה – UVB שאותה אנחנו מאוד רוצים!
כל תכשיר הגנה, סינטטי או טבעי – אם הוא חוסם את קרני ה – UVB (וכל תכשירי ההגנה מתיימרים לעשות זאת), הרי שהוא ימנע גם את הייצור של ויטמין D וגם את הייצור של NO. זאת אומרת, שאין (כמעט) שום תועלת בחשיפה לשמש עם קרם הגנה.
על מנת לקבל את התועלת המקסימלית מחשיפה לשמש, יש להיחשף ללא כל קרם או תכשיר כלשהו על העור.
תשאלו (בצדק) ואיך נמנע מהעור להישרף? ובכלל, מה לגבי סרטן העור שכל כך מזהירים מפניו?
אז ראשית חשוב לומר, שסרטן העור המסוכן, המלנומה, לא קשור כלל לחשיפה לשמש ולרוב מופיע במקומות שלא נחשפו לשמש כלל וכלל.
סרטני העור האחרים, שכן קשורים לחשיפה לשמש, אינם קטלניים (אך יכולים לגרום לנזק אם לא מטופלים).
ומה לגבי האדמומיות והעור שנשרף בחשיפה מרובה לשמש?
הפתרון הנכון הוא להיחשף ללא כל קרם הגנה, כדי לקבל את מלוא התועלת הבריאותית מהשמש ולאחר זמן, שתלוי בצבע עורכם, להתכסות מהשמש באמצעות כובע רחב שוליים עם "זנב" שמגן על העורף, שרוולים ארוכים וכו' (ראו ערך הבדואים בנגב).
בשעות הצהריים, בשהייה בשמש חזקה וישירה, אנשים עם עור בהיר מאוד צריכים להתכסות כבר אחרי 15 – 20 דקות וכהי עור יכולים לשהות גם יותר, בתלות במידת הכהות של העור.
אפשרות נוספת, היא שלאחר החשיפה ללא כל קרם הגנה במשך פרק זמן נכון וראוי, תמרחו על עצמכם תכשיר הגנה. אבל אני ממליץ לעשות זאת רק אם אתם באמת בטוחים שהתכשיר שלכם עובד ובאמת מסנן את הקרינה האולטרא סגולה ושהוא אינו מכיל חומרים רעילים. הרבה יותר בטוח וטבעי – להתכסות.

אמצעי נוסף שעוזר להגדיל את ההגנה שלכם גם מפני סרטן העור וגם מפני אדמומיות בעור בעקבות חשיפה לשמש, הוא תזונה עשירה בפירות, ירקות, עלים ירוקים, צמחי תבלין ונבטים ירוקים.
מזונות אלו מכילים מגוון עצום של נוגדי חמצון וחומרים (פוליפנולים) שהוכחו גם כמקטיני סיכון לכל סוגי הסרטן וגם כבעלי יכולת להאריך את משך החשיפה לשמש ללא אדמומיות.
לדוגמא, מחקר מ – 2016 מצא שתמצית של רוזמרין ואשכוליות שנלקחו כתוסף תזונה, הקטינו משמעותית את האדמומיות ומנעו את השינויים בעור והנזקים שנגרמו מקרינת UVA ,UVB לעומת קבוצת הביקורת שנחשפה לשמש למשך זמן זהה, ללא תמציות הרוזמרין והאשכולית [7].
חשוב לציין, שקבוצת המחקר צרכה את התוסף כשבועיים ימים ברציפות לפני החשיפה לשמש.
זאת אומרת, שההגנה על ידי תזונה איננה מיידית כמו הגנה באמצעות קרם הגנה, אלא זו הגנה שנבנית עם הזמן.
כלומר, אפשר להגן על העור גם על ידי אכילה נכונה ובריאה ואולי צריכה של תוספי תזונה שמכילים תמציות של פירות, ירקות וצמחי תבלין.
ואיך כל זה קשור לתפקוד המיני שלכם?
מאוד פשוט. חסר ב – NO הינו אחת הסיבות לבעיות זקפה אצל גברים. התרופה הידועה ויאגרה פועלת בדיוק במנגנון זה – היא מגדילה את כמות ה – NO החופשי בדם. כתוצאה מכך מתרפים כלי הדם באיבר המין ודם רב יכול להגיע לשם.
המחקרים החדשים מראים לנו שאפשר להגיע לאותה תוצאה גם על ידי חשיפה לשמש.
גם היא מעלה רמות NO בדם.
עד היום לא נעשה מחקר שבדק האם שהייה בשמש תשפר את התפקוד המיני, אבל המנגנון הפיזיולוגי שקשור בכך, מרמז שבהחלט יתכן שכך הדבר.

סיכום והמלצות פרקטיות נוספות

  1. חשיפה לשמש היא לא רק ויטמין D.
  2. חשיפה לשמש מהווה טריגר לייצור של NO, שאחראי על איזון לחץ הדם.
  3. חשיפה לשמש נמצאה כמקטינה את הסיכון למחלות לב וכלי דם.
  4. השעות הטובות ביותר לחשיפה לשמש לצורך קבלת התועלת המירבית, הן דווקא שעות הצהריים.
  5. כדי לקבל את התועלת מהשמש, יש להיחשף ללא כל קרם הגנה.
  6. כדי להימנע מנזק לעור (אדמומיות, שלפחויות וסיכון מוגבר לסרטן העור), מומלץ לכסות את חלקי הגוף החשופים, לאחר פרק זמן סביר בו נחשפתם לשמש.
  7. פרק הזמן הראוי לחשיפה לשמש ללא קרם הגנה או כיסוי משתנה מאדם לאדם ותלוי בצבע העור.
    ככלל, אם העור שלכם נהיה אדום, עברתם את הזמן הראוי לחשיפה ללא הגנה ובפעם הבאה תקצרו זמן זה.
  8. תאכלו הרבה פירות, ירקות, צמחי תבלין ועלים ירוקים – הם יגנו על עורכם מבפנים.

שלכם,
גיל יוסף שחר MD

1. Weller RB. Sunlight Has Cardiovascular Benefits Independently of Vitamin D. Blood Purif. 2016;41(1-3):130-4

2. Brennan PJ, Greenberg G, Miall WE, Thompson SG: Seasonal variation in arterial blood  pressure. Br Med J (Clin Res Ed) 1982;285:919-923.

3. Baldassarre D, Nyyssönen K, Rauramaa R, de Faire U, Hamsten A, Smit AJ, Mannarino E, Humphries SE, Giral P, Grossi E, Veglia F, Paoletti R, Tremoli E: Cross-sectional analysis of baseline data to identify the major determinants of carotid intima-media thickness in a European population: the IMPROVE study. Eur Heart J 2010;31:614-622.

4. Theodoratou E, Tzoulaki I, Zgaga L, Ioannidis JP: Vitamin D and multiple health outcomes: umbrella review of systematic reviews and meta-analyses of observational studies and randomised trials. BMJ 2014;348:g2035.

5. Bolland MJ, Grey A, Gamble GD, Reid IR: The effect of vitamin D supplementation on skeletal, vascular, or cancer outcomes: a trial sequential meta-analysis. Lancet Diabetes Endocrinol 2014;2:307-320.

6. Hyppönen E, Läärä E, Reunanen A, Järvelin MR, Virtanen SM. Intake of vitamin D and risk of type 1 diabetes: a birth-cohort study. Lancet. 2001 Nov 3;358(9292):1500-3.

7. Nobile V, Michelotti A, Cestone E, Caturla N, Castillo J, Benavente-García O,Pérez-Sánchez A, Micol V. Skin photoprotective and antiageing effects of a combination of rosemary (Rosmarinus officinalis) and grapefruit (Citrus paradisi)polyphenols. Food Nutr Res. 2016 Jul 1;60:31871.