12 טיפים ועצות לשמירה על בריאות הגוף והנפש בימי של מלחמה

ד"ר גיל יוסף שחר (M.D)

הרבה מהדברים פה לא יחדשו לכם.
אבל לפעמים קל לשכוח אותם. ולפעמים שקוראים זאת בעוד מקום ובעוד מקום, זה נותן מוטיבציה להתחיל ליישם.

ואולי יש פה גם משהו שלא הכרתם, או שלא חשבתם עליו.

סיכום בנקודות של ההמלצות, מופיע מתחת לסרטון.

סיכום הכלים המוזכרים בסרטון לשמירה על בריאות הגוף והנפש בימים קשים אלו:

 1. נשימות סרעפתיות – מאזן את מערכת העצבים. מרגיע. מפיג חרדות. מאזן רמות סוכר לאחר ארוחה. הנחיות מפורטות למשך הזמן המומלץ וכו'- בסרטון.
 2. שגרה של פעילות גופנית – עליה במדרגות, קפיצה על דלגית ועוד. רצוי ביחד עם הילדים.
 3. חשיפה לשמש, לאור יום טבעי. ביצוע של 'תרגיל השמש' (מוסבר בסרטון).
 4. אם מתאפשר לקחת את הילדים לגני משחקים. שלא יהיו בבית כל היום. שיהיו בחברת ילדים נוספים בני גילם.
 5. למרות הקושי – לעבוד. להמשיך בעשיה פרודוקטיבית.
 6. כל עוד אין לימודים – לעודד את בני הנוער לארגן קייטנות בכל בניין / רחוב / שכונה/ לילדי הגן ובית הספר היסודי. זה טוב הן לילדים הקטנים, הן לבני הנוער שיעשו זאת והן להורים, שיתפנה להם זמן חשוב לעצמם ולהמשך עבודה.
 7. להתנדב למען הקהילה והלוחמים. במיוחד לעודד לכך את בני הנוער שלא לומדים כעת. זה נותן תחושת סיפוק ומשמעות, משפר מצב רוח ומסיח את הדעת מדאגות ופחדים. נתינה היא כלי לריפוי.
 8. לתרגל יוגה / צ'יקונג / טאי צ'י – לא חייבים ללכת לחוג. יש המון סרטוני יוטיוב עם סדרות תרגילים בכל אחת משיטות אלו. לתרגל ביחד עם הילדים. פעילות זו תורמת לגמישות, מרגיעה ומאזנת את מערכת העצבים.
 9. לעסוק ביצירה – מי שיש לו תחביב של יצירה כגון ציור / פיסול / נגרות / תפירה / רקמה וכו' – לפנות לזה זמן. עיסוק ביצירה מפעיל את ההמיספרה הימנית של המח, שתורמת לשלווה ורוגע.
 10. להקפיד גם בימים אלו על תזונה בריאה. ללמוד להכין תבשילים בריאים. להכין קערת סלט כל יום -לא לוותר על זה. המלצה: להכין את האוכל בבית עם הילדים.
 11. למרות הפיתוי – לקבוע זמנים מוגדרים להתעדכנות באתרי החדשות ובכניסה לרשתות החברתיות. זה חשוב אבל יש להגביל זאת. צפייה בלי תיחום זמן תשאוב מאיתנו זמן רב וגם תסיט את המחשבות והאנרגיה מעשיה בעל תועלת לצפייה שעלולה להגביר פחד ודאגה.
 12. לזכור שמצבנו מושפע בעיקר מדפוסי החשיבה שלנו. לתרגל ולחזק דפוסי חשיבה חיוביים. להיות אופטימים, לאהוב, לשמח אחרים. כל אלו הדברים החשובים ביותר.

שלכם,

גיל יוסף שחר

אהבתם את המאמר?