ויטמין D – האם הסרטון הפופולארי בנושא הינו אמת או הטעיה?

ד"ר גיל יוסף שחר (M.D)
מה נכון לגבי צריכה של ויטמין D? - בתמונה הכיתוב האנגלי ויטמין D על חול הים

לאחרונה מסתובב ברשת סרטון על השמש וויטמין D.
הסרטון זכה לפופלאריות גדולה ועד כה צפו בו בישראל מעל ל – 100,000 איש!
בסרטון יש מידע חשוב ואמיתי, אך יש בו גם חוסר דיוק ואף מעט דמגוגיה.
צפו בסרטון וקראו תחתיו את הניתוח הביקורתי המגלה מה אמת בסרטון ומאלו המלצות צריך להתרחק.
יישום כל המלצותיו של הסרטון עלול לגרום לפגיעה חמורה בבריאות.

ניתוח ביקורתי של הסרטון

אין ספק שנעשה בעשורים האחרונים מסע הפחדה כנגד חשיפה לשמש.
אין גם ספק שזו אחת השגיאות הגדולות של עולם הרפואה.
שגיאה שעלתה ועולה בחייהם של מיליוני בני אדם.
ויטמין D שנוצר כתגובה לחשיפה לשמש הינו אולי אחת מהמולקולות החשובות בגוף האדם.
לכל תא בגוף יש קולטנים לויטמין זה ורמה נמוכה שלו נמצאה כמגדילה סיכון למחלות רבות, כגון: מחלות לב, סרטן, אלצהיימר, דכאון, מחלות אוטואימוניות, אוסטיאופורוזיס, טרשת נפוצה, סכרת ועוד.
אין גם ספק שהשיטה הטובה ביותר והטבעית ביותר להשגת רמה תקינה של ויטמין זה הינה חשיפה לשמש, אך הסרטון בגישתו הבלתי מתפשרת והתנגדותו הנחרצת לתוספי ויטמין D, עלול דווקא לעשות את ההיפך מכוונתו ולגרום לפגיעה בבריאות הציבור.
להלן הנקודות הבעייתיות בסרטון:

 1. כאמור, חשיפה לשמש היא השיטה הטובה ביותר להעלאת רמת ויטמין D.
  אך המציאות של רוב האוכלוסיה בחברה המערבית בכלל ושל תושבי ישראל בפרט, היא כזאת שאינה מאפשרת חשיפה מספקת לשמש.
  רוב תושבי ישראל נכנסים בבוקר לרכבם, שחונה מול או מתחת לבית, מגיעים למקום העבודה, חשופים לתאורה פלורסנטית ושוהים שם לרוב עד אחרי השקיעה.
  גם אם הם יוצאים לפני השקיעה, לרוב הם נוסעים לביתם, להכין אוכל לילדים או לקניות וכדומה.
  חשיפה אקראית לשמש, של הפנים והידיים איננה מספיקה לצורך שמירה על רמה תקינה של ויטמין D. לצורך שמירה על רמות תקינות של ויטמין D, ללא תוסף, יש לחשוף חלקים נרחבים מהגוף לפחות לפרק זמן של 20 דקות (בתלות צבע העור שלכם. יוצאי עדות המזרח, בעלי עור כהה זקוקים לזמן ארוך יותר) וגם זאת, ממש באמצע היום, כאשר השמש באמצע השמיים.
  לכמה אחוזים מהאוכלוסיה הדבר הזה ישים באמצע היום על בסיס קבוע?
  הדוברים בסרטון מתנגדים לויטמין D, אך הם לא מציעים כל אלטרנטיבה לציבור הרחב.
  האם הם מצפים שכל מהנדסי ההייטק, עובדי המפעלים, נהגי מוניות וכו' יתפטרו מעבודתם ויהפכו להיות רועי צאן?
  אין ספק שבעבר, כחברה של רועי צאן וחקלאים, שנמצאים רוב היום תחת כיפת השמיים, לא היה לנו צורך בתוספי ויטמין D, אך המציאות שלנו כיום, בה רובנו נמצאים רוב שעות היום בתוך חללים סגורים, איננה מאפשרת לרוב האנשים חשיפה מספקת לשמש ולכן יש להשתמש בתוספי ויטמין D.
  ההתנגדות לשימוש בתוספי ויטמין D עלולה לגרום לאנשים רבים לוותר על צריכתם ולגרום לרמת ויטמין D נמוכה בדמם. נכון שויטמין D כתוסף, אינו השיטה הטבעית ביותר והטובה ביותר לשמירה על ערכים תקינים, אך נכון להיום זוהי האלטרנטיבה היחידה הזמינה לציבור הרחב.

 2. אחד הדוברים בסרט מציין שיש בגוף סוגים שונים של ויטמין D, כגון: D25 ,D3 ,D2, כלומר הוא רוצה לומר שמערכת ויטמין ה – D בגוף הינה מורכבת.
  הוא מסיים בהצביעו על בקבוק התוסף ובאמירה שזה חיקוי.
  נכון, מערכת ויטמין ה – D בגוף הינה מורכבת מאוד, אך לקרוא לתוסף חיקוי זו פשוט דמגוגיה.
  הנה העובדות: תוסף ויטמין ה – D מכיל את הצורה ויטמין D3 (שמו המדעי הינו cholecalciferol), שהינו חומר טבעי לחלוטין! זוהי בדיוק המולקולה שהגוף שלנו מייצר מהכולסטרול בעור בתגובה לקרני השמש מסוג UVB! ויטמין D3 שכאמור מופק ע"י גופנו או מגיע כתוסף, הופך בכבד לצורת האחסנה של ויטמין D שלאחר מכן מעוברת לכליה לצורך הפיכה לצורה הפעילה והאקטיבית. התוסף משתלב היטב במערכת הטבעית המורכבת הזו.

 3. דובר אחר בסרטון מציין שבבדיקות הדם מחפשים סוג מלאכותי של ויטמין D. ממש דמגוגיה.
  בדיקות הדם לויטמין D בודקות את הרמה של ה – calcidiol הצורה הנאגרת בכבד והמשתחררת מהכבד למחזור הדם, לצורך הפיכה לצורה הפעילה של הויטמין.
  זה ממש לא סוג מלאכותי של ויטמין D! וזוהי בדיקה שנותנת לנו אינדיקציה למאגרים של הויטמין ולאפשרות של הגוף לייצר את הצורה הפעילה של הויטמין בכמות מספקת.
  העובדה שגם תוספי התזונה מעלים את הרמה של ה – calcidiol היא עדות לכך שהגוף מזהה את התוסף D3, בדיוק כמו את ה – D3 שנוצר בעקבות חשיפה לשמש ומתקדם איתו ביעילות לשלב הבא בדרך לייצור ויטמין D הפעיל.

 4. דובר נוסף בסרטון טוען שתוספי ויטמין D שוקעים ברקמות ויכולים לגרום להסתיידות עורקים.
  לא מצאתי אף לא מחקר אחד שהראה שתוספי ויטמין D שוקעים ברקמות.
  לגבי ההסתידות – ויטמין D אכן עלול להעלות רמות סידן בדם וכך להחמיר את הסתיידות העורקים.
  אך בעיה זו עלולה להיגרם רק לאנשים עם מחלת כליות או לאלו הסובלים ממצב רפואי נדיר הנקרא בשם היפר-פאראטירודיזם.
  אנשים אלו צריכים להשתמש בתוספי ויטמין D בצורה זהירה מאוד ותחת מעקב רפואי צמוד, אך לבוא ולומר באופן גורף לכלל האוכלוסיה שהתוסף גורם להסתיידות עורקים – זוהי ממש הטעיה. לא מצאתי מחקר קליני שהראה שלקיחת תוספי ויטמין D הביאה להחמרה בהסתיידות העורקים ואין לי מושג על מה מסתמך הדובר.

 5. אחד הדוברים בסרטון טוען שתוספי ויטמין D מעלים סיכון לסרטן הלבלב והערמונית, שהם מעלים כולסטרול רע, מגבירים סיכון לאבנים בכליות וגורמים לבעיות חיסוניות.
  לא מצאתי אף לא מאמר אחד שהראה שתוספי ויטמין D העלו סיכון לסרטן כלשהו או שהם העלו רמות כולסטרול רע. מאגרי המידע הרפואיים הם עצומים בגודלם ובהחלט יתכן שיש אי שם מחקר כזה.
  אני לא מצאתי. לעומת זאת כן מצאתי (ובקלות רבה) מחקרים רבים שהראו שרמת ויטמין D גבוהה בדם מקטינה סיכון לסרטן הערמונית ואף מצאתי מחקר עדכני שגילה שויטמין D אף גורם להתאבדות סלקטיבית של תאי סרטן הערמונית!
  לא מצאתי מחקר שטען שתוספי ויטמין D מעלים רמות כולסטרול רע ומנסיוני האישי בקליניקה, עם עשרות מטופלים, רמות הכוסלטרול הרע לרוב יורדות, למרות שחלקם מקבל לא פעם, כחלק מהטיפול, מינונים גבוהים של ויטמין D.
  שוב, לא ברור לי על מה מסתמך הדובר.
  בנוגע לאבנים בכליות – לקיחה של מנת יתר של ויטמין D, עלולה לגרום לעליה ברמת הסידן בדם, דבר שעלול להגדיל את הסיכון לאבנים בכליות. אך בעיה זו, אם תתרחש, נדירה מאוד באנשים ללא מחלת כליות, הלוקחים מינונים הגיוניים של התוסף.
  הפחדה של הציבור מבעיה זו, העלולה להתרחש במצבים קיצוניים או בעקבות מנת יתר, נוטעת רושם שהתוסף אינו בטוח לשימוש בעוד בטיחותו של התוסף נבדקה בעשרות מחקרים!

 6. ד"ר קמפבל, מדען בעל שם, טוען בסרטון שאין שום טעם בבדיקת הצורה הנאגרת של הויטמין מכיוון שגם אם לגוף יש רמות נמוכות מצורה זו, הרי גם כמות קטנה, יכולה להפוך לצורה הפעילה שהינה אקטיבית ביותר. לדבריו, העובדה שיש בדם את הצורה המאחסנת של הויטמין מעידה שאם הגוף היה רוצה, היה יכול להמיר גם אותה לצורה הפעילה ואם הוא לא עושה זאת – כנראה שלא חסר לו ויטמין D פעיל. במילים אחרות, ד"ר קמפבל טוען שבעיית חוסר ויטמין ה D הינה המצאה ושלמעשה ויטמין D לא חסר לאף אדם. זו טענה לגיטימית והיא ראויה לדיון רציני. על פניו הטענה אף נשמעת הגיונית מאוד, רק לא ברור לי איך ד"ר קמפבל מתמודד עם מאות המחקרים שמצאו שרמה נמוכה של ההורמון בצורתו המאחסנת (הבדיקה שבודקים בקופות החולים) היא זאת שמעלה סיכון לעשרות מחלות כרוניות.
  לא כל טענה הגיונית היא גם נכונה. המחקרים הרבים מספור שבדקו את הקשר בין רמת ויטמין D בדם (בצורה המאחסנת), הראו באופן חד משמעי שהטענה של ד"ר קמפבל אינה נכונה, כלומר ככל שרמת הויטמין בצורתו המאחסנת נמוכה יותר התחלואה על כל סוגיה גדולה יותר. (בהערת אגב, אין טעם למדוד את הצורה הפעילה של הויטמין בדם, מכיון שזמן מחצית החיים של הויטמין הפעיל הינו קצר מאוד – מספר שעות ובדיקת רמתו תשקף את המצב הרגעי ולא תתן מידע על המאזן בגוף).

לסיכום

הסרטון צודק מאוד לגבי החשיבות הרבה לחשיפה לשמש, אך התנגדותו הנחרצת לתוספי ויטמין D, לא רק שאינה מבוססת מדעית, אלא גם לא מציעה אלטרנטיבה לרוב תושבי החברה המערבית שאינם רועי צאן ושאין להם כסף לרכוש מכונת שיזוף אישית.
נכון להיום, הפתרון המתאים לרוב רובה של האוכלוסיה, פתרון שהינו גם נוח ובטוח לשימוש ושיעילותו נמצאה במחקרים רבים, הוא לקיחת תוסף של ויטמין D3.
הסרטון בשלמותו מעלה את המודעות לחשיבות החשיפה לשמש אך מוריד את המודעות לחשיבות הרבה בשמירת רמה תקינה של רמת הויטמין בדם, גם אם יש צורך בתוסף תזונה.
לאור הידוע לנו היום, תוסף ויטמין ה D הינו ללא ספק אחד מתוספי התזונה מצילי החיים הגדול ביותר.
צאו לשמש. יש לה יתרונות רבים מספור כפי שנאמר בסרטון, אך אם למרות זאת, רמת הויטמין בגופכם נמוכה מ 50 ננוגרם למ"ל, קחו תוסף של ויטמין D. בהצלחה!
(הערה – רוב האנשים זקוקים למינון של 2000 יחידות בינלאומיות ביום, כדי לשמר רמה תקינה של הויטמין בדמם. לעיתים נדרש מינון גבוה יותר. במצבי חסר,לקראת כניסה להריון, בזמן הריון או הנקה, כדאי להתאים את המינון יחד עם רופא/מטפל הבקיא בתוספי ויטמין D).

שלכם,

גיל יוסף שחר (MD)

אהבתם את המאמר?

שתפו אותי
גרסה להדפסה

מתנה שכולה

בריאות

המדריך הדיגיטלי "72 הכללים לתזונה מיטבית" מאת ד"ר גיל יוסף שחר (M.D) ישלח תוך דקות ישירות לתיבת המייל שלכם 

מייל עם קישור להורדת החוברת נשלח אליכם כעת.

קריאה מהנה!

מי לא אוהב לקבל מתנות?

כבר ביקרתם בחנות שלנו?

12/03/23 21:00

היום הפתוח! היום הפתוח! היום הפתוח!

בלימודי רפואה תזונתית עם ד"ר גיל יוסף שחר (M.D)