תה צמחים חם מידי עלול לסכן אתכם!

ד"ר גיל יוסף שחר (M.D)
שתיית תה בטמפרטורה הנכונה - קנקן תה צמים

כולנו שותים משקאות חמים. במיוחד בחורף. זה יכול להיות תה או חליטת צמחים, קפה או מאטה (משקה שמופק מצמח המאטה המכיל גם הוא קפאין בכמות רבה. נפוץ מאוד במדינות דרום אמריקה), או משקה המבוסס על עולש (צ'יקוריה) ועוד.

מסתבר שהטמפרטורה בה אנו בוחרים לשתות את המשקה שלנו, משפיעה רבות על הסיכון למחלות שונות.

הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן – international agency for research on cancer, גוף המחקר של ה – WHO (ארגון הבריאות העולמי) בכל הקשור לחקר הסרטן, פרסמה מאמר מסכם (מונוגרף) על הקשר בין טמפ' השתיה של משקאות חמים לבין סרטן הוושט. עיקרי הדברים הובאו גם במאמר שפורסם בעיתון המדעי היוקרתי [1] Lancet.
החוקרים עברו על כל המחקרים הרפואיים שעוסקים שנעשו עד היום בושא זה וסיכמו את הממצאים ואת המסקנות משיקלול כל המחקרים, הן על בעלי חיים והן על בני אדם.

סרטן הוושט הינו השמיני בשכיחותו מבין סוגי הסרטן השונים ואחד הקטלניים שבהם.
גורמים ידועים לסרטן הושט הם עישון ושתיה רבה של אלכוהול.
מתברר שבמדינות מסויימות, כגון תורכיה, איראן, סין ויפן, שכיחות סרטן הוושט גבוהה מאוד, ללא כל פרופורציה להרגלי העישון או שתיית האלכוהול של האוכלוסייה.
החוקרים כותבים, שיתכן שאחת הסיבות לכך היא שבמדינות אלו נהוג לשתות תה בטמפ' גבוהה מאוד.
הם מציינים, שמספר מחקרים על עכברים וחולדות מצאו ששתייה משקאות חמים מעלה סיכון לסרטן הוושט, ללא קשר לסוג המשקה. כאשר נתנו לעכברים לשתות תה או מאטה קר, לא נצפתה כל עלייה בשכיחות גידולי סרטן הוושט, אבל כאשר משקאות אלו ניתנו בטמפ' גבוהה, שכיחות הגידולים בושט עלתה משמעותית.

טמפ' גבוהה על פי החוקרים, היא מעל 65 מעלות צלזיוס.

החוקרים כותבים, שבאיזורים בהם שכיחות סרטן הושט גבוהה, התברר שהאנשים נוהגים לשתות את המשקאות החמים שלהם, כאשר הם חמים מאוד, בטמפ' של מעל 65 מעלות.
החוקרים מציינים שהטמפ' הממוצעת של קפה ותה בשאר איזורי העולם, נמוכה מ – 65 מעלות.

איך החוקרים יכולים להיות בטוחים שמדובר בטמפ' ולא במשקה עצמו שמסרטן?

המחקרים האפידמיולוגים (במקרה זה – מחקרים מבוססי שאלונים על הרגלי צריכה) שנעשו וניתחו מעל 1400 מקרים של סרטן הוושט, מראים שהשכיחות גדלה ככל שטמפ' השתייה גדלה, ללא קשר לכמות המשקה שנצרכה. הם מציינים, שנמצאה עלייה משמעותית בסיכון לסרטן הוושט בשתייה של מאטה מאוד חם, אך לא נמצאה עלייה בסיכון לשתייה של מאטה חמים (very hot לעומת warm בשפת החוקרים).
גם המחקרים על חולדות ועכברים הראו שמאטה בטמפ' של מעל 65 מעלות הגדיל את הסיכון בעוד מאטה קר, לא הגדיל את הסיכון כלל.

החוקרים כותבים שהראיות שהצטברו עד כה בנושא, אמנם אינן מוכיחות זאת מעל כל צל של ספק, אך הן מספיק חזקות, כדי להגדיר את המשקאות החמים בטמפ' של מעל 65 מעלות כמסרטנים בדרגה 2A.
ההגדרה של דרגה 2A הינה: חומרים שמסרטנים בוודאות בבעלי חיים וקרוב לוודאי מסרטנים בבני אדם.

סיכום ומסקנות

אם אתם אוהבים לשתות את התה / קפה שלכם כאשר הוא חם מאוד, כדאי שתשנו הרגל זה.
שתו אותו כאשר הוא חם, אבל לא חם מאוד.
אם אתם לא רוצים לחכות שהמשקה יתקרר, הוסיפו לו מים קרים כדי להביא אותו לטמפ' נעימה, אך לא חמה מידי. זה רק עניין של מודעות.

גורם נוסף שמעלה סיכון לסרטן הוושט (מעבר לעישון, צריכה רבה של אלכוהול ושתיית משקאות חמים מאוד), הינו עליה של חומצת קיבה במעלה הוושט. כך שאם אתם סובלים מצרבות, חשוב לא להזניח זאת ולטפל בבעיה. רצוי מאוד בשיטות טבעיות, מכיוון שלתרופות נגד צרבת יש תופעות לוואי רבות מאוד בטווח הארוך.

אז תשתו תה, רק שלא יהיה חם מידי.

שלכם,
גיל יוסף שחר MD

  1. Loomis D, Guyton KZ, Grosse Y, Lauby-Secretan B, El Ghissassi F, Bouvard V Benbrahim-Tallaa L, Guha N, Mattock H, Straif K; International Agency for Research on Cancer Monograph Working Group. Carcinogenicity of drinking coffee mate, and very hot beverages. Lancet Oncol. 2016 Jul;17(7)

אהבתם את המאמר?